Banknoty

Banknoty

Z opisu aukcji: “oficjalna kopia, nie reprodukcja” Niezły zarobek za wydruki na kolorowej drukarce. A tak na marginesie. Skoro to oficjalna kopia, to na czyje zlecenie została wykonana i przez kogo? Żydów, czy Niemców?

Bardzo często, na aukcjach internetowych. pojawiają się banknoty, które są opisywane, jako banknoty z getta łódzkiego, czy warszawskiego. Zwykle są to banknoty pochodzące z emisji rocznikowo zbliżonych do czasów II wojny, a o ich rzekomo żydowskim pochodzeniu mają świadczyć fantazyjne pieczątki. Tego typu banknoty nigdy nie funkcjonowały jako środek płatniczy w gettach i są wytworem naciągaczy.

Czasami można się spotkać z reprodukcją banknotu o nominale 5 marek 1940 z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. PWPW do swojego wyrobu dodała informację, że jest to reprodukcja, jednak znaleźli się pomysłowi kombinatorzy, którzy obcinali pasek z tekstem i próbowali sprzedawać tę współczesną kopię, jako banknot oryginalny, w stanie menniczym. PWPW wydrukowała wszystkie banknoty z tym samym numerem seryjnym, więc nawet jak pasek tekstowy zostanie obcięty, pozostanie widoczny numer seryjny (N 838159).